Szkoła wie jak nie uczyć.

0

Zacznijmy od tego, że w szkole ciężko nauczyć się języka obcego. Można mieć szczęście i trafić na dobrego nauczyciela, ale wszyscy wiemy, że trafia nam się taki jeden max dwóch a najczęściej żaden w ciągu naszej edukacji.

Studiuję już cztery lata, został mi jeszcze rok. Istotnie jest też, że studiuję zaocznie. Na pierwszym zjeździe zobaczyłem, że moja grupa jest pomieszana wiekowo. Nie takie różnice 3-4 lata tylko dużo więcej. Co za tym idzie niektórzy nie mieli styczności z angielskim w szkole. Wykładowcy podeszli do sprawy tak, że zaczynamy od zera. Fajna sprawa, bo zaraz po maturze to pikuś. Gówno prawda. Momentalne cała wiedza paruje i nie ma nic z przygotowań do matury.

Za granicą jestem co roku i nie mam specjalnego problemu z dogadaniem się, lecz sam widzę, że zaczynam się cofać. Niestety jak się czegoś nie używa to, to zanika i tak jest z językiem obcym. Zacząłem oglądać amerykańską telewizję, żeby być bardziej osłuchanym. (Nie, z piosenek nie nauczysz się języka).

Wracając do samych nauczycieli to chyba nie spotkałem żadnego, który chce nauczyć. Może nie dlatego, że nie chce, tylko dlatego, że jest związany normami. Zamiast uczyć się komunikować, uczymy się słów, których nie zapamiętamy, której gramatyki nie rozumiemy, bo te rzeczy nie są nam zwykłym ludziom potrzebne.

Jest tak, że jadąc za granicę, chcemy coś powiedzieć, ot tak pogadać z kimś o pogodzie i co? I brakuje słowa. Polak, zamiast mówić, zastanawia się jakiego angielskiego czasu użyć. A co złego jest w tym „Kali mieć”?

Moim zdaniem edukacja języka obcego powinna wyglądać w ten sposób, że uczymy się tysiąca słów. Tych najbardziej popularnych. Z czasem posługując się językiem i np. słuchając radia w wybranym języku ze dwie godziny dziennie, będziemy rozumieli ok 80% informacji. Jest to potwierdzone badaniami. Czy to nie jest proste? Zasadę uczenia się czegokolwiek powinienem zacząć od tego, że musimy chcieć. Następnie działać, bo mało kto wie, ale możemy wszystko.

Celuj w księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz będziesz między gwiazdami

Jak dobrze znasz język obcy?

View Results

Loading ... Loading ...
Share.

About Author