Jak zdać maturę ustną? – Poradnik

0

Pamiętam ten piękny czas szkoły. Wtedy jeszcze myślałem, że jest szansa bym został piratem. Dalej jest, wiem to.

Rok w zerówce, sześć lat w podstawówce, trzy w gimnazjum, cztery w technikum, potem kolejne trzy licencjatu i jeszcze nie skończyłem się „edukować”. Droga długa jest, ale ma swoje plusy. Każdy przechodzi podobną, lecz punktem kulminacyjnym jest matura. To takie dziwne coś, co ma podsumować cztery lub trzy lata szkoły średniej. Jeden test, jeden arkusz, który potrafi często zrujnować życie, bo albo trafisz w magiczny klucz, albo nie czaisz nic.

Najbardziej bałem się matmy, reszta była lżejsza, mocno lżejsza, ale formalnością była ustna! Najprostsze co może się przydarzyć to matura ustna — pewnie dlatego wynik z niej nie jest brany pod uwagę na studiach… Takie coś po nic. Nie rozumiałem swoich znajomych wtedy i nie rozumiem maturzystów teraz. Chodzą bidulki obsrane, bo sami wybrali sobie temat i nie potrafią mówić o nim przez chwile. No nic, postanowiłem wyjść naprzeciw i trochę Wam pomóc.

Jak matura ustna wygląda? Normalnie. Wchodzisz, ze stresu nie pamiętasz jak się ściąga majtki, rozbierasz się, a oni strzelają z kuszy w kolana. Potem przewodniczący komisji wstaje i mówi, wybierz pigułkę jednak to bakterie eboli a druga ruski krokodyl.

Ja się nie bałem. Po pierwsze zrobiłem swoja prezentację sam, zatem wiedziałem co, gdzie i kiedy.
Po drugie nie bałem się tych ludzi, widziałem jak wchodzili, że kuszy nie mieli.
Po trzecie wybrałem sobie temat, którego przygotowanie zajęło zaledwie pięć dni roboczych. To, że mój dzień roboczy to jakieś 20 min powinno rozjaśnić sytuację.

Trzymając się tych zasad, nie ma czego się bać. Jeśli chcecie rad prawdziwych fachowców, oto one:

Na początek Tomasz Kammel, człowiek, który kiedyś nic mnie nie obchodził, ale jak miałem okazję go poznać, to pierwsze co zrobiłem, to kupiłem jego książkę. Poświęconą właśnie prezentacji. Mistrz, jeśli chodzi o występy publiczne. Polecam, akurat tu mówi o samej maturze, ale polecam jego kanał, bo wiele można z niego skorzystać.

Kolejnym mentorem, z którego rad korzystam w różnych aspektach życia to Mateusz Grzesiak, też polecam cały kanał, bo to mega inspirujący człowiek. A tu kilka słów o maturze, a raczej samej prezentacji.

To by było na tyle. Na wszelki wypadek weźcie to.

Share.

About Author